Артиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артиче
Artiče
Поглед на Артиче
Артиче is located in Slovenia
Артиче
Артиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′0.9″N 15°35′8.7″E / 45.950250° СГШ; 15.585750° ИГД / 45.950250; 15.585750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,08 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000216099999216,1 м
Население (2020)
 • Вкупно330
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Артиче (словенечки: Artiče) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.