Цирник (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирник
Cirnik
Цирник is located in Slovenia
Цирник
Цирник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′52″N 15°38′44.3″E / 45.86444° СГШ; 15.645639° ИГД / 45.86444; 15.645639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,87 км2 (1,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353500000353,5 м
Население (2020)
 • Вкупно123
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Цирник (словенечки: Cirnik) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.