Собења Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Собења Вас
Sobenja vas
Поглед на Собења Вас
Собења Вас is located in Slovenia
Собења Вас
Собења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′58″N 15°35′12″E / 45.86611° СГШ; 15.58667° ИГД / 45.86611; 15.58667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000253199999253,2 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина99/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Собења Вас (словенечки: Sobenja vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.