Силовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силовец
Silovec
Поглед на Силовец
Силовец is located in Slovenia
Силовец
Силовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′44.2″N 15°36′0.6″E / 45.995611° СГШ; 15.600167° ИГД / 45.995611; 15.600167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,29 км2 (0,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377600000377,6 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8256

Силовец (словенечки: Silovec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.