Поникве (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поникве
Ponikve
Поникве is located in Slovenia
Поникве
Поникве
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′42.8″N 15°38′24″E / 45.845222° СГШ; 15.64000° ИГД / 45.845222; 15.64000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна5,24 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000376399999376,4 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Поникве (словенечки: Ponikve) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.