Извир (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Извир
Izvir
Извир is located in Slovenia
Извир
Извир
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′34.1″N 15°33′6.7″E / 45.859472° СГШ; 15.551861° ИГД / 45.859472; 15.551861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,83 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289600000289,6 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина8,7/км2 (23/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Извир (словенечки: Izvir) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.