Лазе (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазе
Laze
Лазе is located in Slovenia
Лазе
Лазе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′2.4″N 15°38′0.6″E / 45.850667° СГШ; 15.633500° ИГД / 45.850667; 15.633500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,65 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326600000326,6 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Лазе (словенечки: Laze) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.