Глобочице (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глобочице
Globočice
Поглед на Глобочице
Глобочице is located in Slovenia
Глобочице
Глобочице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′19″N 15°32′5.3″E / 45.87194° СГШ; 15.534806° ИГД / 45.87194; 15.534806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,79 км2 (0,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162400000162,4 м
Население (2020)
 • Вкупно119
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Глобочице (словенечки: Globočice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.