Мали Обреж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Обреж
Mali Obrež
Мали Обреж is located in Slovenia
Мали Обреж
Мали Обреж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′30.8″N 15°39′30.7″E / 45.908556° СГШ; 15.658528° ИГД / 45.908556; 15.658528
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000157800000157,8 м
Население (2020)
 • Вкупно125
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Мали Обреж (словенечки: Mali Obrež) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.