Сподња Поханца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Поханца
Spodnja Pohanca
Сподња Поханца is located in Slovenia
Сподња Поханца
Сподња Поханца
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′54.2″N 15°33′54.8″E / 45.948389° СГШ; 15.565222° ИГД / 45.948389; 15.565222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,57 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171500000171,5 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Сподња Поханца (словенечки: Spodnja Pohanca) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.