Буковје (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковје
Bukovje
Поглед на Буковје
Буковје is located in Slovenia
Буковје
Буковје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′1″N 15°42′20.6″E / 46.03361° СГШ; 15.705722° ИГД / 46.03361; 15.705722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,41 км2 (0,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358100000358,1 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Буковје (словенечки: Bukovje) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.