Чатеж на Сава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чатеж на Сава
Čatež ob Savi
Skyline of Чатеж на Сава
Чатеж на Сава is located in Slovenia
Чатеж на Сава
Чатеж на Сава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′33.4″N 15°35′52.4″E / 45.892611° СГШ; 15.597889° ИГД / 45.892611; 15.597889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна5,44 км2 (2,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000170199999170,2 м
Население (2020)
 • Вкупно342
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8251

Чатеж на Сава (словенечки: Čatež ob Savi) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.