Перишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Перишче
Perišče
Перишче is located in Slovenia
Перишче
Перишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′46.9″N 15°39′49.8″E / 45.846361° СГШ; 15.663833° ИГД / 45.846361; 15.663833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,35 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000235099999235,1 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Перишче (словенечки: Perišče) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.