Требеж (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Требеж
Trebež
Требеж is located in Slovenia
Требеж
Требеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′20.6″N 15°34′37.1″E / 45.939056° СГШ; 15.576972° ИГД / 45.939056; 15.576972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,02 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000160199999160,2 м
Население (2020)
 • Вкупно261
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Требеж (словенечки: Trebež) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.