Прејди на содржината

Врхје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхје
Vrhje
Поглед на Врхје
Врхје is located in Slovenia
Врхје
Врхје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′44.2″N 15°41′24.1″E / 45.945611° СГШ; 15.690028° ИГД / 45.945611; 15.690028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,15 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190500000190,5 м
Население (2020)
 • Вкупно210
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Врхје (словенечки: Vrhje) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.