Брачна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брачна Вас
Bračna vas
Брачна Вас is located in Slovenia
Брачна Вас
Брачна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′51.1″N 15°42′19.8″E / 46.014194° СГШ; 15.705500° ИГД / 46.014194; 15.705500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158500000158,5 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Брачна Вас (словенечки: Bračna vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.