Велике Маленце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велике Маленце
Velike Malence
Поглед на Велике Маленце
Велике Маленце is located in Slovenia
Велике Маленце
Велике Маленце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′6.4″N 15°34′6.4″E / 45.885111° СГШ; 15.568444° ИГД / 45.885111; 15.568444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,08 км2 (1,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150099999150,1 м
Население (2020)
 • Вкупно312
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Велике Маленце (словенечки: Velike Malence) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.