Прејди на содржината

Мали Врх (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Врх
Mali Vrh
Поглед на Мали Врх
Мали Врх is located in Slovenia
Мали Врх
Мали Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′48.1″N 15°37′22.5″E / 45.963361° СГШ; 15.622917° ИГД / 45.963361; 15.622917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,92 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201199999201,2 м
Население (2020)
 • Вкупно285
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8254

Мали Врх (словенечки: Mali Vrh) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.