Драмља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драмља
Dramlja
Поглед на Драмља
Драмља is located in Slovenia
Драмља
Драмља
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′23.4″N 15°41′15.2″E / 45.973167° СГШ; 15.687556° ИГД / 45.973167; 15.687556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,01 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000202199999202,2 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Драмља (словенечки: Dramlja) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.