Жупеча Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жупеча Вас
Župeča vas
Жупеча Вас is located in Slovenia
Жупеча Вас
Жупеча Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′4.2″N 15°31′41.2″E / 45.884500° СГШ; 15.528111° ИГД / 45.884500; 15.528111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153199999153,2 м
Население (2020)
 • Вкупно201
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Жупеча Вас (словенечки: Župeča vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.