Добено (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добено
Dobeno
Добено is located in Slovenia
Добено
Добено
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′6.4″N 15°36′18.4″E / 45.868444° СГШ; 15.605111° ИГД / 45.868444; 15.605111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,11 км2 (1,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000331500000331,5 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8250

Добено (словенечки: Dobeno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.