Згорњи Обреж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорњи Обреж
Zgornji Obrež
Згорњи Обреж is located in Slovenia
Згорњи Обреж
Згорњи Обреж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′22.5″N 15°33′47″E / 45.939583° СГШ; 15.56306° ИГД / 45.939583; 15.56306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,59 км2 (0,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158699999158,7 м
Население (2020)
 • Вкупно187
 • Густина320/км2 (820/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Згорњи Обреж (словенечки: Zgornji Obrež) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.