Бизељско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизељско
Bizeljsko
Поглед на Бизељско
Бизељско is located in Slovenia
Бизељско
Бизељско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′56.9″N 15°41′25″E / 46.015806° СГШ; 15.69028° ИГД / 46.015806; 15.69028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна10,27 км2 (3,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000177900000177,9 м
Население (2020)
 • Вкупно662
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Бизељско (словенечки: Bizeljsko) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.