Врховска Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врховска Вас
Vrhovska vas
Врховска Вас is located in Slovenia
Врховска Вас
Врховска Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′34.7″N 15°30′52.1″E / 45.859639° СГШ; 15.514472° ИГД / 45.859639; 15.514472
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000252300000252,3 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Врховска Вас (словенечки: Vrhovska vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.