Орешје на Бизељска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орешје на Бизељска
Orešje na Bizeljskem
Skyline of Орешје на Бизељска
Орешје на Бизељска is located in Slovenia
Орешје на Бизељска
Орешје на Бизељска
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′56.4″N 15°42′27.9″E / 46.049000° СГШ; 15.707750° ИГД / 46.049000; 15.707750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,86 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000299000000299 м
Население (2020)
 • Вкупно207
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Орешје на Бизељска (словенечки: Orešje na Bizeljskem) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.