Рајец (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајец
Rajec
Поглед на Рајец
Рајец is located in Slovenia
Рајец
Рајец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′56″N 15°40′32.5″E / 45.84889° СГШ; 15.675694° ИГД / 45.84889; 15.675694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,26 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000232500000232,5 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Рајец (словенечки: Rajec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.