Церина (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церина
Cerina
Поглед на Церина
Церина is located in Slovenia
Церина
Церина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′43.3″N 15°36′26.2″E / 45.878694° СГШ; 15.607278° ИГД / 45.878694; 15.607278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,13 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000223900000223,9 м
Население (2020)
 • Вкупно158
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8250

Церина (словенечки: Cerina) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.