Згорња Поханца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорња Поханца
Zgornja Pohanca
Згорња Поханца is located in Slovenia
Згорња Поханца
Згорња Поханца
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′23.7″N 15°34′20″E / 45.989917° СГШ; 15.57222° ИГД / 45.989917; 15.57222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,04 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000376699999376,7 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8256

Згорња Поханца (словенечки: Zgornja Pohanca) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.