Блатно (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блатно
Blatno
Поглед на Блатно
Блатно is located in Slovenia
Блатно
Блатно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′42.5″N 15°37′35.65″E / 45.978472° СГШ; 15.6265694° ИГД / 45.978472; 15.6265694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,53 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198599999198,6 м
Население (2020)
 • Вкупно140
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8255

Блатно (словенечки: Blatno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.