Засап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Засап
Zasap
Засап is located in Slovenia
Засап
Засап
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′50.7″N 15°30′45.5″E / 45.897417° СГШ; 15.512639° ИГД / 45.897417; 15.512639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,19 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155099999155,1 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина21/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Засап (словенечки: Zasap) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.