Коритно (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коритно
Koritno
Коритно is located in Slovenia
Коритно
Коритно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′14.7″N 15°38′4.9″E / 45.854083° СГШ; 15.634694° ИГД / 45.854083; 15.634694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,97 км2 (1,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000330800000330,8 м
Население (2020)
 • Вкупно100
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261
Улица на првите борци, Брежице

Коритно (словенечки: Koritno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.