Мрзлава Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзлава Вас
Mrzlava vas
Поглед на Мрзлава Вас
Мрзлава Вас is located in Slovenia
Мрзлава Вас
Мрзлава Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′44.8″N 15°34′43.3″E / 45.879111° СГШ; 15.578694° ИГД / 45.879111; 15.578694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,13 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200599999200,6 м
Население (2020)
 • Вкупно172
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Мрзлава Вас (словенечки: Mrzlava vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.