Прејди на содржината

Глобоко (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глобоко
Globoko
Поглед на Глобоко
Глобоко is located in Slovenia
Глобоко
Глобоко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′17.5″N 15°38′2.5″E / 45.954861° СГШ; 15.634028° ИГД / 45.954861; 15.634028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,32 км2 (1,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000167500000167,5 м
Население (2020)
 • Вкупно311
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8254

Глобоко (словенечки: Globoko) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.