Витна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витна Вас
Vitna vas
Поглед на Витна Вас
Витна Вас is located in Slovenia
Витна Вас
Витна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′35.4″N 15°40′6.8″E / 45.993167° СГШ; 15.668556° ИГД / 45.993167; 15.668556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,61 км2 (0,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189699999189,7 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Витна Вас (словенечки: Vitna vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.