Прејди на содржината

Стара Вас-Бизељско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Вас-Бизељско
Stara vas - Bizeljsko
Поглед на Стара Вас-Бизељско
Стара Вас-Бизељско is located in Slovenia
Стара Вас-Бизељско
Стара Вас-Бизељско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′16″N 15°41′43.7″E / 45.98778° СГШ; 15.695472° ИГД / 45.98778; 15.695472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,47 км2 (1,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000168000000168 м
Население (2020)
 • Вкупно252
 • Густина56/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Стара Вас-Бизељско (словенечки: Stara vas - Bizeljsko) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.