Нова Вас кај Мокрице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Вас кај Мокрице
Nova vas pri Mokricah
Нова Вас кај Мокрице is located in Slovenia
Нова Вас кај Мокрице
Нова Вас кај Мокрице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′50.4″N 15°40′49.6″E / 45.847333° СГШ; 15.680444° ИГД / 45.847333; 15.680444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,4 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000169500000169,5 м
Население (2020)
 • Вкупно211
 • Густина530/км2 (1,400/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Нова Вас кај Мокрице (словенечки: Nova vas pri Mokricah) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.