Прејди на содржината

Слогонско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слогонско
Slogonsko
Поглед на Слогонско
Слогонско is located in Slovenia
Слогонско
Слогонско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′48.3″N 15°41′55.3″E / 45.946750° СГШ; 15.698694° ИГД / 45.946750; 15.698694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,74 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162699999162,7 м
Население (2020)
 • Вкупно171
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Слогонско (словенечки: Slogonsko) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.