Јереславец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јереславец
Jereslavec
Skyline of Јереславец
Јереславец is located in Slovenia
Јереславец
Јереславец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′53.3″N 15°41′39.8″E / 45.931472° СГШ; 15.694389° ИГД / 45.931472; 15.694389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,81 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161099999161,1 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Јереславец (словенечки: Jereslavec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.