Стојански Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стојански Врх
Stojanski Vrh
Стојански Врх is located in Slovenia
Стојански Врх
Стојански Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′43.3″N 15°32′20.7″E / 45.862028° СГШ; 15.539083° ИГД / 45.862028; 15.539083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,26 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230300000230,3 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Стојански Врх (словенечки: Stojanski Vrh) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.