Дворце (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дворце
Dvorce
Дворце is located in Slovenia
Дворце
Дворце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′9.8″N 15°36′40.9″E / 45.886056° СГШ; 15.611361° ИГД / 45.886056; 15.611361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000147400000147,4 м
Население (2020)
 • Вкупно116
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8251

Дворце (словенечки: Dvorce) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.