Оклукова Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оклукова Гора
Oklukova Gora
Оклукова Гора is located in Slovenia
Оклукова Гора
Оклукова Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′25.1″N 15°34′5.9″E / 45.973639° СГШ; 15.568306° ИГД / 45.973639; 15.568306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,24 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000279000000279 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8256

Оклукова Гора (словенечки: Oklukova Gora) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.