Жејно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жејно
Žejno
Поглед на Жејно
Жејно is located in Slovenia
Жејно
Жејно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′19.6″N 15°35′32.6″E / 45.872111° СГШ; 15.592389° ИГД / 45.872111; 15.592389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257300000257,3 м
Население (2020)
 • Вкупно127
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Жејно (словенечки: Žejno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.