Газице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Газице
Gazice
Поглед на Газице
Газице is located in Slovenia
Газице
Газице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′17.3″N 15°30′15.4″E / 45.871472° СГШ; 15.504278° ИГД / 45.871472; 15.504278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,43 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184699999184,7 м
Население (2020)
 • Вкупно151
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Газице (словенечки: Gazice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.