Подвиње (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подвиње
Podvinje
Поглед на Подвиње
Подвиње is located in Slovenia
Подвиње
Подвиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′30.8″N 15°40′11.3″E / 45.925222° СГШ; 15.669806° ИГД / 45.925222; 15.669806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,66 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203400000203,4 м
Население (2020)
 • Вкупно113
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Подвиње (словенечки: Podvinje) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.