Церкље на Крка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Церкље на Крка
Cerklje ob Krki
Skyline of Церкље на Крка
Церкље на Крка is located in Slovenia
Церкље на Крка
Церкље на Крка
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′4″N 15°31′12.9″E / 45.88444° СГШ; 15.520250° ИГД / 45.88444; 15.520250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,66 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154500000154,5 м
Население (2020)
 • Вкупно230
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Церкље на Крка (словенечки: Cerklje ob Krki) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.