Прилипе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прилипе
Prilipe
Прилипе is located in Slovenia
Прилипе
Прилипе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′38.8″N 15°37′25″E / 45.877444° СГШ; 15.62361° ИГД / 45.877444; 15.62361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000177099999177,1 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8251

Прилипе (словенечки: Prilipe) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.