Крашка Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крашка Вас
Kraška vas
Крашка Вас is located in Slovenia
Крашка Вас
Крашка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′50.4″N 15°33′30.4″E / 45.864000° СГШ; 15.558444° ИГД / 45.864000; 15.558444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,96 км2 (0,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230699999230,7 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Крашка Вас (словенечки: Kraška vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.