Мала Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Долина
Mala Dolina
Мала Долина is located in Slovenia
Мала Долина
Мала Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′26.5″N 15°39′37.3″E / 45.857361° СГШ; 15.660361° ИГД / 45.857361; 15.660361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,31 км2 (0,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000227400000227,4 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина310/км2 (790/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Мала Долина (словенечки: Mala Dolina) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.