Габрје кај Добова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габрје кај Добова
Gabrje pri Dobovi
Габрје кај Добова is located in Slovenia
Габрје кај Добова
Габрје кај Добова
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′10.2″N 15°39′3.5″E / 45.902833° СГШ; 15.650972° ИГД / 45.902833; 15.650972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,92 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151199999151,2 м
Население (2020)
 • Вкупно219
 • Густина240/км2 (620/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Габрје кај Добова (словенечки: Gabrje pri Dobovi) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.