Јесенице (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесенице
Jesenice
Skyline of Јесенице
Јесенице is located in Slovenia
Јесенице
Јесенице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′32.3″N 15°41′26.4″E / 45.858972° СГШ; 15.690667° ИГД / 45.858972; 15.690667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,29 км2 (0,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (2020)
 • Вкупно222
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Јесенице (словенечки: Jesenice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.